در صورت مشاهده هر گونه تخلف محیط زیستی با شماره واحد محیط بانی 09347694796 و یا اداره محیط زیست 07644421470 تماس حاصل نمایید.

جزیره کیش جزو مناطق مرجانی بسیار مهم در آبهای دریایی ایران بشمار می رود. این مناطق، زیستگاه بسیاری از موجودات دریایی می باشند که بقای آنها کاملاَ وابسته به مناطق مرجانی است. طبق آخرین بررسی به عمل آمده 200 گونه ماهی مرجانی در سواحل جزیره کیش مشاهده شده است که حدود 85 گونه از آنها ماهیان زینتی می باشند.
با توجه به عوامل بی شمار تهدید کننده مرجان ها بخصوص فعالیت های وابسته به گردشگری، سازمان منطقه آزاد کیش با انجام اقدامات حفاظتی و اعمال محدودیت در تردد قایقهای تندرو و جت اسکی در سایت مرجانی جنوب شرق جزیره (سیمرغ) نسبت به حفاظت از سایت های مرجانی اقدام نموده است.

مطابق با مطالعات مدیریت یکپارچه محیط زیست و سواحل کیش (ICZM)، محدوده مرجانی سیمرغ یکی از غنی ترین اکوسیستم های مرجانی پیرامون کیش می باشد. بدین منظور سازمان منطقه آزاد کیش با دو دوره بویه گذاری محدوده مذکور و انجام اطلاع رسانی لازم از ورود کلیه شناورها به سایت مرجانی سیمرغ ممانعت به عمل آورده و صرفا غواصی تفریحی در سایت مورد نظر مجاز می باشد. شایان ذکر است بر اساس پایش های صورت گرفته، اقدامات انجام شده تا حد زیادی موثر واقع گردیده و شواهد حاکی از بهبود وضعیت زیستی اکوسیستم مرجانی مورد نظر می باشد.