در صورت مشاهده هر گونه تخلف محیط زیستی با شماره واحد محیط بانی 09347694796 و یا اداره محیط زیست 07644421470 تماس حاصل نمایید.

پرندگان جزیره کیش

سرزمین ایران با مساحت 1648000 کیلومتر مربع در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته است، به طوریکه میانگین بارش در آن حدودا یک سوم بارش جهانی می باشد، در این سرزمین پهناور حدود 520 گونه پرنده مشاهده شده است که تقریبا برابر با کل پرندگان اروپا میباشد.

در جزیره کیش انواع گوناگونی از پرندگان خصوصا پرندگان مهاجر دیده می شود. در برخی مناطق جذر و مدی مانند غرب سفین و سواحل جنوبی کیش، عمق دریا به نحوی است که در حالت جذر پهنه وسیعی برای چندین ساعت از زیر آب خارج می شود که با توجه به وجود صدف ها و انواع بی مهرگان زیستگاه مناسبی را برای پرندگان کنار آبزی فراهم می کند. در میان پرندگان جزیره، راسته گنجشک سانان که در بر گیرنده خانواده های چکاوک، پرستو، دم جنبانک، بلبل خرما، سنگ چشم، چکچک،‌ سسک، مگس گیر و گنجشک می باشد حضور چشمگیری دارند. از دیگر پرندگانی که در جزیره قابل مشاهده هستند می توان چندین نوع حواصیل، کاکائی، سبز قبا، هدهد، باکلان، سلیم، آبچلیک، گیلانشاه و قرقی را نام برد. تعدادی از پرندگان شکاری زیبا و بی نظیـر مانند عقاب ماهیگیر و سارگبـه جنگلی نیز از ساکنین دائمی جزیره می باشند.

در مطالعه ای که در سال 1379 توسط جناب آقای بیژن فرهنگ دره شوری در خصوص پرندگان جزیره کیش صورت گرفته 117 گونه پرنده در جزیره کیش مشاهده شده است که بسیاری از آنها همچون گیلانشاه خالدار، بحری، بالابان، شاهین از پرندگان نادر و حتی در خطر انقراض کشور می باشند و هریک جدا از ارزشهای زیبا شناختی خود دارای ارزشهای اکولوژیکی و ژنتیکی منحصر بفردی نیز میباشند. با گذشت یک دهه از بررسی مذکور، جزیره کیش شاهد تغییرات بسیار زیادی بوده است، به نحوی که در مطالعه ایی که در سال 1389 در خصوص پرندگان جزیره صورت پذیرفت حدود 130 گونه پرنده شناسایی گردید، اما هیچ نشانی از پرنده در خطر انقراض جزیره یعنی گیلانشاه خالدار که در سال 1379 مشاهده شده بود یافت نشد و در خصوص پرندگانی همچون بحری و بالابان نیز وضعیت متفاوت نمی باشد. در مجموع می توان اذعان نمود در حدود 30 گونه پرنده گزارش شده در مطالعه سال 1379 در بررسی اخیر مشاهده نشدند و در عوض 40 گونه جدید مشاهده و ثبت گردید که این وضعیت دلیلی بر تغییرات اکوسیستمی جزیره می باشد. یکی از مهمترین تغییرات ایجاد شده در جزیره کیش تخریب یکی از سواحل مهم و حساس جزیره به نام بهشت پرندگان می باشد که اثرات جبران ناپذیری بر پرندگان جزیره گذاشته است. همچنین در طول 10 سال گذشته جمعیت پرنده ایی به نام مینا به شدت رو به ازدیاد گذاشته که این امر منجر به کاهش شدید جمعیت پرندگانی همچون شهدخوار شده است.

مطابق با آخرین مطالعات انجام شده بر روی پرندگان جزیره کیش که توسط آقایان سید علی جبلی و محسن اسماعیلی محیط بان و کارشناس اداره محیط زیست صورت گرفته است، بیش از 220 گونه پرنده در جزیره کیش شناسایی شده است.